mono

Testy laboratoryjne w diagnozowaniu mononukleozy

Objawy kliniczne, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, gorączka czy też powiększenie migdałków są symptomami wielu różnych chorób. W związku z tym, jeśli lekarz ma uzasadnione podejrzenia mononukleozy powinien zlecić specjalne badania laboratoryjne, dzięki którym jego diagnoza zostanie potwierdzona. Podstawowym badaniem laboratoryjnym jest w tym przypadku jest oczywiście morfologia krwi. W jej obrazie występuje znaczne zwiększenie leukocytów, czyli krwinek białych odpowiedzialnych za zwalczanie wirusa o około 10-20 tys. w mm sześciennym krwi, a prawie 40% leukocytów ma postać komórek jednojądrzastych (tzw. mononukuleary). Dzieje się tak, ponieważ leukocytoza pojawia się w momencie, w którym organizm sam podejmuje walkę z wirusem i w ten sposób eliminuje przyczynę choroby.

Dodatkowo w przypadku prawidłowego zdiagnozowania mononukleozy dużą rolę odgrywają także testy szkiełkowe. Dzięki takim testom można w szybki sposób wykryć obecność nietypowych przeciwciał, które mimo iż nie są skierowane do walki z wirusem, to świadczą o zakażeniu. Takie przeciwciała w medycynie określa się jako heterofilne. Jeszcze kilka lat temu były one wykrywane za pomocą odczynu PBD. Teraz, dzięki testom szkiełkowym, na których kropla krwi mieszana jest ze specjalnym odczynnikiem wynik otrzymujemy już po kilku minutach. Badanie to jest niedrogie i można je przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych. Jednakże testy szkiełkowe niekiedy bywają zawodne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci lub ludzi dorosłych, po czterdziestym roku życia, u których istnieje małe prawdopodobieństwo wytworzenia przeciwciał heterofilnych.

Dlatego też w przypadku podejrzenia mononukleozy u osób, u których wynik testu szkiełkowego był ujemny, oprócz badania krwi obwodowej ważna jest również diagnostyka serologiczna, czyli badanie krwi w kierunku zakażeń wirusowych, bakteryjnych i pierwotniakowych. U chorych na mononukleozę można w ten sposób określić występowanie swoistych przeciwciał wirusa EBV, które są wytwarzane w momencie, gdy organizm zaczyna się bronić. Profil serologiczny jest badaniem niezwykle precyzyjnym, ponieważ w przypadku mononukleozy wykrywa antygeny wirus EBV, czyli przeciwciała, które podejmują czynna walkę z chorobą. Jest to niestety badanie dość drogie w porównaniu do testów szkiełkowych, ale warto jest wykonać, by mieś pewność poprawnej diagnozy.

Więcej tekstów...

Reklama