Mononukleoza w ciąży

badanie krwi w ciąży Ciąża to dla kobiety czas obniżonej odporności i podatności na różnego rodzaju zakażenia i choroby. Kobiety w tym czasie powinny szczególnie o siebie dbać, ponieważ wszelkie problemy zdrowotne mogą odbić się na stanie zdrowia oczekiwanego maluszka. Nie zawsze można ich jednak uniknąć. Jedną z dolegliwości na które narażona jest przyszła mama jest mononukleoza – choroba zakaźna wywołana wirusem EBV. Czy stanowi ona poważne zagrożenie dla ciężarnych?

Możliwe zagrożenia

Choroba przebiega najczęściej łagodnie a jej objawy można łatwo pomylić z przeziębieniem. Należą do nich: ból gardła, zmęczenie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Na szczęście w większości przypadków mononukleoza nie powoduje zagrożenia dla zdrowia dziecka. W niezwykle rzadkich przypadkach może ona jednak spowodować poronienie lub, jeśli występuje w pierwszych trzech miesiącach ciąży, może być przyczyną wad płodu. Równie rzadko zdarzają się przedwczesne porody wywołane tą chorobą. Największym zagrożeniem w przypadku mononukleozy u ciężarnych jest podwyższona temperatura, jeśli jest zbyt wysoka może być niebezpieczna dla dziecka więc należy ją często kontrolować.

Opieka lekarska

Tak jak w przypadku każdej innej przypadłości kobieta w ciąży chorująca na mononukleozę dla bezpieczeństwa własnego i dziecka powinna przebywać pod stałą opieką lekarską. Chorobę diagnozuje się na podstawie badań krwi na obecność przeciwciał wirusa EBV. Takie badanie powinny wykonać także kobiety, które przeszły mononukleozę, a dopiero planują zajść w ciążę. Z poczęciem dziecka należy odczekać do momentu, aż wyniki badań będą zadowalające. Do chwili obecnej medycyna nie zna jeszcze leku na tą chorobę, jednak możliwe jest przyjmowanie środków łagodzących jej objawy. Kobiety w ciąży przed sięgnięciem po jakikolwiek lek powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli w ulotce napisane jest, że jego stosowanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Obowiązkowo należy pamiętać o poinformowaniu doktora o wszystkich przyjmowanych lekach.

W przypadku wystąpienia mononukleozy w ciąży ważne jest też aby zapewnić organizmowi dużą ilość wypoczynku i dużo pić. Nie należy się przemęczać, w tym celu warto zadbać o odpowiednią ilość snu i unikać stresujących sytuacji.

Więcej tekstów...

Reklama