Z wyniku przeprowadzonych badań okazuje się, że wirus EBV odpowiedzialny za wywoływanie mononukleozy ma także wpływ na większą podatność na alergie oraz wzmożenie objawów alergicznych u osób, które już posiadają zdiagnozowane alergie. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze wzmożeniem wszelkich objawów atopowych u osób uczulonych. Szczególnie dotyczy to alergików, którzy przeszli zakażenie mononukleozą w trakcie okresu nasilonej podatności na czynniki alergologiczne.
Badanie przeprowadzone wykazują także, że sam wirus może powodować alergie ze wglądu na swoja strukturę i możliwość wnikania i zaburzania budowy limfocytów B i T. Krwinki te są odpowiedzialne za reakcje obronne organizmu oraz biorą udział w syntezie białka Ige, które według wszelkich badan odpowiada za reakcje alergiczne na różne czynniki. Wirus wywołujący mononukleozę działa w obydwa sposoby wcześniej wymienione. Po pierwsze deformuje istniejące limfocyty równocześnie uniemożliwiając ich usuniecie z organizmu poprzez reakcje obronne systemu immunologicznego. Natomiast druga forma działania tego wirusa to wprowadzanie zakłóceń na poziomie molekularnym w budowie białka Ige, poprzez bezpośredni udział w jego syntezie. Dlatego też można dosyć jasno stwierdzić, że osoba chora na mononukleozę ma dużą podatność na wystąpienie alergii lub na wzmożenie objawów atopowych, jeśli mamy do czynienia z alergikiem.
Dlatego w kontaktach z lekarzem bardzo ważne jest podanie przez pacjenta czy w dzieciństwie lub w wieku starszym przechodził mononukleozę. Taka informacja może być bardzo ważne dla zdiagnozowania przyczyn chorób atopowych lub nasilenia sie ich objawów.
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić wizyty u lekarza specjalisty.